INFLUENCER MARKETING NESCAFE – T.I.P EFFECT

Influencer Marketing Nescafe Kampanyası! Nescafe 3ü1 Arada, kahvesi bol, tadı kararında yeni ürünü Extra ile geceleri sahiplenmek istiyordu. Sınavlara çalışanlar, oyun tutkunları gibi geceyi uzun yaşayanlar hedef kitlenin tam da merkezindeydi. TV reklamları dışında bilgisayar başındaki oyuncunun dikkatini nasıl çekebilirdik? Bir oyuncu gibi düşününce cevabı bulmak çok da zor olmadı! Cevap; Oyuncularımızın gecelerini sabahlara bağladığı ya da “uyuyakaldığı” oyun ve oyun platformları! İşe aksiyonu bol, ödülleri bol ve milyonların oynadığı Online FPS oyunu Wolfteam ile başladık!

Nescafe 3 ü 1 arada Extra özelinde #wolfteamlesabahlarolmasin hashtag’i ile online gece turnuvaları düzenlendik. Turnuvalar Twitch TV canlı yayınları ile sunuldu. Tüm sosyal medya kanallarından ve Wolfteam sayfalarından ay boyunca iletişim yapıldı ve katılan oyunculara hediyeler dağıtıldı.

Bununla da kalmadık! Türkiye’nin en popüler streamerlarından ZEONNN ile anlaştık. Nescafe 3 ü 1 arada Extra sponsorluğunda 4 yayın gerçekleştirdik. ZEONNN’un sosyal medya kanalından gece yayınlarımızı duyurduk ve Twitch üzerinden canlı yayınlarımızla hem Nescafe 3 ü 1 arada Extra’yı tanıttık hem de hedef kitlemiz ile beraber keyifli zaman geçirdik. #sabahlarolmasın hashtag’i ile izleyicilere twitter’da paylaşımda bulunmalarını istedik.

4 haftalık çalışma sonunda; Medya kanallarından tam 2.306.713 tekil oyuncuya erişildi. Nescafe 3 ü 1 arada Extra için özel hazırlanan kampanya sayfasına 350.000 üzerinde ziyaret yönlendirildi. Twitch de yaptığımız 8 özel canlı yayınımız sonunda 75.000 tekil oyuncuya ulaşıldı. Anlık ortalama 8.000 oyuncuya erişildi. 4 hafta içerisinde yapılan ve yaklaşık 32 saat süren canlı yayınlar boyunca 13.000 üzerinde tweet atıldı. Yapılan etkinlikler ile hem Nescafe 3ü1 arada Extra’yı tam 12’den hedef kitlemize tanıttık, hem de geceleri uyanık kalmalarını sağlayarak başarılarına ortak ve destekçileri olduk.

T.I.P Effect (T.I.P Effect is a is a subsidiary of  Purple Pan) presents; influencer marketing Nescafe campaign. Nescafe 3 in 1 wanted to own the night with the new tasty and more coffee added product; Extra. Those who study for the exams and gamers was right in the center of the target audience.

How could we draw the attention of the players in front of the computer except for TV commercials? It wasn’t hard to find the answer when we think of a game. The answer is; games and gaming platforms which bind the night to the morning for the gamers or lets them fall asleep.

And we started with the online FPS game Woflteam which offers plenty of action and prizes to millions of players.

We organized online night tournaments with the hashtag #wolfteamlesabahlarolmasin (#nomorningswithwolfteam) for the specially Nescafe 3in1 Extra product. Tournaments are streamed live via Twitch TV. Through the month we made communication, giveaway gifts for those who participated in all the social media channels and Wolfteam pages.

INFLUENCER MARKETING NESCAFE & ZEONNN

We didn’t stop there! It was time for influencer marketing. We deal with one of the most popular streamers in Turkey, Zeonnn. Four streams have been made with the Nescafe 3in1 Extra sponsorship. Night streams are announced via Zeonnn’s social media channel and we both introduced Nescafe 3in1 Extra and had a great time with our target audience. We asked our audience to share posts on Twitter with the hashtag #sabahlarolmasin (#nomornings),

In the end of 4 weeks of work we saw the power of influencer marketing;

2.306.713 unique players have been reached through the media channels
More than 350.000 visits occurred for the Nescafe 3in1 Extra channel.
We reached 75.000 unique players after 8 live streams on Twitch.
8000 unique players watching on average.
More than 13.000 tweets posted after 4 weeks, 32hours of live streams.

With this event, we supported gamers to get success in their games awake for action and Nescafe to hit the target audience with point blank. Influencer Marketing Nescafe campaign was very successful for our client and we agreed to continue with Zeonnn for 2016. Every month he’ll do 2 live streams with the sponsorship of Nescafe.

For more follow T.I.P Effect Influencer Marketing Agency in Turkey;

T.I.P Effect Best Influencer Marketing Agency Website

INFLUENCER MARKETING NESCAFE – T.I.P EFFECT

Tags: influencer marketing / influencer marketing ageny / T.I.P Effet / video and Idea House