TikTok Metrobus Stations – Outdoor Marketing

EN: The short-form video app Musical.ly, which had more than 100 million active monthly users, became TikTok. Musical.ly allows users to create and share music videos of them singing or lip syncing. The Musical.ly back catalog includes pop songs, as well as comedy dialogue and the voices of other users. Fans of the app could share their creations on Instagram and Snapchat and spawned several Musical.ly influencers over the years. Musical.ly has been taken over by TikTok. Chinese video platform TikTok has taken over Musical.ly, merging the two app powerhouses. In China, the app is known as Douyin and has over 300 million monthly active users, much bigger than Musical.ly’s reach. TikTok Metrobus Stations

As Gaming in Turkey Gaming and Esports Agency based in Istanbul, we made 360 Degree marketing for TikTok. The first step was outdoor marketing. For this, we choose Universities from different cities of Turkey, busses in Istanbul, Metrobus stations in Istanbul. TikTok Metrobus Stations all around Istanbul.

TR: TikTok 360 Derece Pazarlama Kampanyası – TikTok Metrobus stations – Outdoor Marketing. TikTok uygulaması için hem dijital hem de konvansiyonel reklam kanallarını kullandık. İlk olarak outdoor ile başladık; Tüm Türkiye’den seçilen üniversitelerdeki reklam alanları ve billboardlar, İstanbul’daki 50 otabüs giydirmesi ve İstanbul’daki metro duraklarındaki billboardlar.

TikTok bir mobil kısa video uygulamasıdır. TikTok, doğrudan cep telefonu üzerinden birbirinden farklı, yaratıcı ve ilginç anların dünya çapında paylaşılmasına olanak sağlar. TikTok, dünya üzerindeki herkesin videolar aracılığıyla tutkularını paylaşabilmesi ve yaratıcılığını ortaya çıkarabilmesi için fırsatlar sunar. Los Angeles, California merkez olmak üzere; Londra, Tokyo, Seul, Şanghay, Pekin, Singapur, Jakarta, Mumbai ve Moskova gibi şehirlerde ofisleri bulunmaktadır. 2018’in başlarında, TikTok dünyanın en çok indirilen uygulamalarından biri haline gelmiştir. TikTok, iOS ve Anroid üzerinden dünyanın her yerinde kullanılabilir. A’dan Z’ye yaratıcı pazarlama planları için Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı her zaman hizmetinizde.

TikTok Metrobus Stations – Outdoor Marketing

Tags: bus superback / esports agency / gaming agency / istanbul / metrobus stations billboards / mobile app marketing / outdoor-marketing / tiktok / university billboards / univesity