TR – Black Desert Online Ekim 2018 PR Çalışmaları!

Black Desert Online oyunu için ekim 2018’de gerçekleştirdiğimiz PR çalışmaları. Ekim ayında Black Desert için, Cadılar Bayramı İçeriklerini konu alan bültenimizi yayınladık. Ekim ayındaki ana amacımız tek bir bülten ile başlayıp, sonraki aylar için Türkiye’deki tüm oyun sitelerinde haberlerin daha yoğun bir şekilde yayınlanması adına ön hazırlık yapmaktı.

İçerik olarak, cadılar bayramı için oyuna gelen yeniliklere yer verdik.

Türkiye’nin MMORPG Oyunu Black Desert, Cadılar Bayramı’nı özel etkinlikler ve kostümlerle kutluyor!

Şeker ya da Şaka! Cadılar Bayramı Kabusu Hayalet canavar Spook, seviyelere özel güçlerle Black Desert dünyasında korku salıyor.

Cadılar Bayramı’nın Cadıları, Balkabağı ve özel hediye kutularıyla oyunda!

Mirumok Bekçisi Offin kendisine kafa tutacak kahramanları bekliyor!

Türkiye’nin en beğenilen MMORPG oyunu Black Desert Online, Cadılar Bayramı’nı birbirinden özel etkinlik ve kostümlerle kutluyor. 17 Ekim’de başlayan bu özel içerikler 31 Ekim bakımına kadar devam edecek. Cadılar Bayramı’nın Cadıları, yerlerini aldılar ve özel kostümleri sadece bu dönemde maceracılara sunuyorlar.  Cadılar Bayramı Kabusu Hayalet Canavar Spook her yerde ortaya çıkabilir, herkes için tehdit olabilir. Spook’u bulan ve yenmeyi başaran kahramanları ise özel ödüller bekliyor.

EN – Black Desert Game PR October 2018! PR studies for the Black Desert Online game in October 2018. In October we published our bulletin for Black Desert, which deals with Halloween Content. Our main goal started with a single newsletter in October, on behalf of more intensive dissemination of news in all gaming sites in Turkey was making preparations for the next several months. The bulletin was published more than 20 game magazine websites.

As content, we’ve included innovations that come into play for Halloween.

Turkey’s MMORPG Game Black Desert celebrates Halloween with its costumes and special events!

Candy or Joke! Halloween Nightmare Ghost monster spooks fear in the world of Black Desert with special powers to the levels.

Halloween witches, pumpkins and special gift boxes in the game!

The Keeper of Mirumok Offin is waiting for heroes to challenge him!

Turkey’s most acclaimed MMORPG Black Desert Online, apart from special events and celebrating Halloween costume. These special contents starting on October 17 will continue until October 31st. Halloween’s witches took their place and offered special costumes to adventurers only in this period. Halloween Nightmare Ghost Monster Spook can be threatened for everyone that can appear anywhere. Special prizes are waiting for heroes who find and defeat Spook.

Black Desert Online Ekim 2018 PR Çalışmaları!

Black Desert Online Ekim 2018 PR

Tags: black desert / black desert turkey marketing / digital campaign / digital game marketing in turkey / game agency / game magazine websites / game marketing in turkey / game pr / game pr in turkey / game public relation / game public relation in turkey / gaming agency / mmorpg / turkey