INFLUENCER MARKETING FAYDALARI

influencer marketing faydaları

Influencer Marketing Faydaları; Influencer Marketing Nedir? sorusunun cevabını bir önceki yazımızda sizlere anlatmaya çalışmıştık. Bu sefer biraz daha derine inerek Influencer Marketing faydaları nelerdir onlardan bahsetmek istiyoruz.  Son dönemde özellikle başta millennial kuşak olmak üzere neredeyse 7’den 70’e hepimiz dijital bir dünyanın içindeyiz. Bu dijital dünyanın kendine göre kuralları ve kendine göre ünlüleri var. Bu ünlüler ile doğru ilişkiler kurulur ve doğru yönetilir ise sonuçları sizi oldukça şaşırtabilir.

 

INFLUENCER MARKETING FAYDALARI

 

Influencer Marketing doğru zamanda doğru kişilerle doğru yönetilirse diğer pazarlama kanalları veya sistemlerine göre çok daha etkili ve güvenlidir. Marka ile ilgili doğru kitlelere dijital hızda ulaşabilir ve geri dönüşleri hem organik hem de çok daha fazladır. Influencer ya da dijital fenomen, dijital ünlüler olarak nitelendirilen kişiler, kendi aktif takipçilerine sahiptirler ve bu kitleleri istedikleri şekilde harekete geçirebilme gücüne de. Bazen markalar adına açılan her hangi bir sosyal platformdaki bir profil sayfası markaya halihazırda bağlı ve sürekli marka yeniliklerini, kampanyalarını takip eden kullanıcılar dışındakilerin dikkatini yeteri kadar çekemeyebilir, doğal değil sadece reklam gibi gözükebilir. Bu da aradaki güven bağının oluşmasını zorlaştırır. Oysaki bir Influencer’ın markayı tanıtması, daha doğrusu “deneyimlemesi” kullanıcıların ürüne ve markaya olan güvenini direkt artırmaktadır. Çünkü kullanıcılar kanaat önderi olarak gördükleri, kimi zaman imrendikleri, bildikleri, güvendikleri kişilerin önerdikleri ürünlere her zaman daha sıcak bakarlar.

 

Influencer Marketing kullanımı doğru ve doğal yapıldığında istenilen hedef kitleye ulaşım oranı ve geri dönüşler oldukça yüksektir. Çünkü yaptığınız reklam; aslında reklam olmaktan çıkıp bir “deneyimle” haline gelmiştir. Hedef kitleniz ile zaten iletişim halinde olan Influencer, kendi deneyimini marka üzerinden paylaşır, böylece hem marka ile alakası kitle elimine edilir ve organin optimizasyon sağlanır, hem de en doğru kitleye tabir yerinde olacaktır “damardan” ulaşırsınız.

 

Influencer’lar ile yapılan işler, eğer doğru şekilde yapıldıysa, organik yayılmayı fazlası ile tetikler. (her reklamcı ve markanın hayalidir ya “bir iş yapalım viral olsun”) Organik yayılma sayesinde düşündüğünüz ve stratejisini yaptığınız sayısal verilerden çok daha büyük kitlelere otomatik olarak ulaşmış olursunuz. Hem de bütçe harcamadan. Nasıl güzel di mi?

 

Etkileşim! Influencer Marketing’in bir güzel yanı da doğrudan iletişim ve kitle ile iletişimdir. Paylaşılan proje ne olursa olsun, eğer dijitalin doğasına uygun yapıldı içe, kitleler arası iletişim hızla başlayacaktır. Kimi Influencer ile temasa geçecek ona sorular sorarak deneyimini daha detaylı anlatmasını isteyecek, kimileri ise birbirleri arasında konuşarak istemediğiniz kadar içerik yaratacaktır. Bu da size çok daha fazla trafik demek. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bir konu marka itibarıdır. Tüm bu etkileşim sırasında ajansınızın bu gelişmeleri takip ediyor, markalara raporluyor ve gerektiğinde müdehale ederek (gene organik olarak) negatifi positife çevirmesi gerekiyor bunu unutmayın. Ha biz bunu yapıyoruz zaten merak etmeyin. 🙂

 

Toplulukları etkileme ve başkalarının fikirlerine yön verme yeteneği olan kişilerin (kanaat önderlerinin) markanızı tercih ettiğini duyurması ve bunu doğal olarak yapması ya da marka hakkında olumlu bir konuşması; hedef kitlenize ulaşma konusunda önemli bir fırsat haline dönüşmektedir. En büyük nedeni ise artık siz “reklam” ile satın aldırtmaya çalışmıyor “deneyim” ile kitlelerin kalplerine ulaşıyorsunuz. İşte en büyük fark da burada! Influencer Marketing ile daha detay öğrenmek; Influencer Marketing’i sadece yazıda da bırakmadan sizlere bir çok örnek sunmak isteriz. Kardeş firmamız T.I.P Effect – www.tipeffect.com “Influencer Marketing Ajansı” olarak şimdiye kadar bir çok başarılı projeye imza attık, sitemizden örneklere rahatlıkla bakabilirsiniz. Nescafe gibi büyük firmalardan tutun da orta ve küçük ölçekli firmalar için de Influencer Marketing dijitalde kullanıcılarına ulaşmak için en uygun ve bütçe olarak da sıkmayan yöntemlerden biri.