INFLUENCER MARKETING NEDiR

influencer marketing nedir

Influencer Marketing Nedir; Dijital fenomenler, sosyal medya kanalları, millennial kuşak yani Y kuşağı… Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları ve kanallarında abone veya takipçileri sayısal olarak yüksek kullanıcıların, başka bir deyişle sosyal medya fenomenlerinin, takipçilerine bir ürün yada marka hakkında, kendi kanal özelliklerini bozmadan yaratıcı bir şekilde reklam içerikleri sunmasıdır.

INFLUENCER MARKETING NEDİR

 

Influencer Marketing Nedir sorusunun cevabını gelin beraber irdeleyelim. Sosyal medyanın günlük hayatımızın bir parçası ve aynı zamanda da büyük bir öneme sahip olması (hele ki Türkiye’de), geniş kitlelere çok hızlı ulaşabilme olanağı sağlaması ve günümüz millennial kuşağın çoğunluğunun artık konvansiyonel, geleneksel reklam kanallarına eskisi kadar ilgi göstermemesi üzerine biraz da doğal olarak ortaya çıkan Influencer Marketing; dönemin en popüler ve doğru kullanıldığında en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

Influencer Marketing ile eğer ki doğru seçimler yapılır ise, geri dönüşünün yüksek olacağı kitleye ulaşılabilmektedir. Markaya uygun Influencer yani sosyal medya fenomen seçimleri ile, istediğiniz kitleye bir çok reklam mecrasına göre çok daha hızlı ulaşabilir ve ulaştığınız insanlar ile markanız arasında sıkı bir bağ yani marka sevgisi – brand love kurabilirsiniz. Daha öncede söylediğimiz gibi dijital fenomenlerin kendi tarzında reklamı sunması çok önemlidir, çünkü kullanıcıların gerçek deneyimlere önem vermesi (yani çok da reklam kokmaması gerekiyor), takip ettikleri Influencerlara güvenmeleri; Influencer Marketing’i bu kadar önemli kılan nedenlerden birisidir. Influencer’lar takipçileri tarafından kanaat önderleri olarak görülürler.

Günümüzde artık insanlar, çağın en büyük gerekliliği olan “Zamana Karşı Yarış”‘tan dolayı bir çok ihtiyacını olabilecek en kısa sürede halletmek istiyor. O yüzden de dijitalden yapılan satışlar her geçen gün katlanarak artıyor. Kolay, basit, elinin altında ve evden çözüm. Dijitalde kullanıcılar bir ürün almaya karar verdiğinde ise, ürün hakkında mutlaka kısa da olsa bir araştırma yapıyor ve ürün hakkındaki yorumlar, makaleler verilen notlar sonrasında karar veriyorlar. Influencer Marketing; burada devreye giriyor! Marka veya ürününüzü en doğru ve olabilecek en doğal (bakın reklam demiyoruz) şekilde tanıtarak,  potansiyel müşteri adaylarının markanıza olan güvenini artırmanız için büyük bir fırsat sunuyor. Burada ufak bir dipnot eklemekte fayda var; bir ürün dijitalde alırken en önemli etkenlerden biri, ürün hakkında yazılan kurumsal yazılardan daha çok sosyal medya ya da forumlardaki reel kullanıcıların pozitif geri bildirimidir. Diğer kullanıcıların markaya ya da ürün hakkındaki pozitif bildirimlerin satın almaya etkisi %71, yani pozitif yorumları gören ve ürünü almaya meyilli 100 kullanıcıdan 71’i okudukları yorumlara göre son kararını veriyor.

Influencer Marketing Millennial kuşağa ulaşmak adına en etkili pazarlama yöntemlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Günümüzde dijital ya da offline kanallardan onlarca reklamla karşılaşan kullanıcılar artık çoğu zaman reklamı direk es geçmekte ya da engelleme yöntemleri kullanmaktadırlar. Engelleme program ve yöntemi kullananların oranı ise neredeyse %47 civarındadır. Influencer Marketing reklam yöntemi ile ulaşmak istediğiniz tüm kullanıcıları reklama boğmadan, doğal içerikler ile markanızı tanıtmak ve marka bilinirliği, sevgisi yaratmak oldukça mümkündür.

Influencer Marketing’i sadece yazıda da bırakmadan sizlere bir çok örnek sunmak isteriz. Kardeş firmamız T.I.P Effect – www.tipeffect.com “Influencer Marketing Ajansı” olarak şimdiye kadar bir çok başarılı projeye imza attık, sitemizden örneklere rahatlıkla bakabilirsiniz. Nescafe gibi büyük firmalardan tutun da orta ve küçük ölçekli firmalar için de Influencer Marketing dijitalde kullanıcılarına ulaşmak için en uygun ve bütçe olarak da sıkmayan yöntemlerden biri.