SUPER SAMURAI – FIRST SAMURAI

super samurai - first samurai

Purple Pan, Gaming in Turkey ve T.I.P Effect ailesi olarak bugün çok güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Super Samurai. İlk defa duyanlar için bu da ne sorusu içten içe mutlaka geçiyordur. Aslında hikayenin başına dönmekte fayda var. Hikayeyi iki kişinin ağzından dinleyelim isterseniz. Kurucumuz Ozan Aydemir ve Mevlüt Dinç.

 

SUPER SAMURAI

 

Purple Pan’de neden böyle bir yazı yazma gereği hissettiniz?

Ozan Aydemir: Açıkçası benim açımdan hem nostaljik hem de bir o kadar mutluluk verici bir haber aldım ki, sadece oyun ajansımız Gaming in Turkey kanallarından değil tüm markalarımızdan duyurmak istedim. Bundan seneler önce 2000 senesinde üniversiteyi bitirdiğimde aynı bugün ki gibi çok sıkı bir oyuncuydum. Commodore 64’ten, Amiga’ya, Amiga’dan PC’lere ve konsollara uzanan oyun maceramda Last Ninja 2, Hammerfist, First Samurai gibi oyunlar benim için hep mihenk taşı niteliğini taşıdı. Ben de ta o zamanlardan bu oyunların arkasındaki ismi araştırdığımda karşıma bir Türk çıktığında çok şaşırmış ama aynı zamanda çok da sevinmiştim; Mevlüt Dinç.

2000 senesinden beri Mevlüt Dinç’i takip ediyorsunuz o zaman?

b Hem de her anını diyebilirim. Hatta itiraf edeyim oyun sektörüne adım atmamdaki en büyük cesaret Mevlüt abiden aldığım güçtü. (Mevlüt abi demeyi her zaman tercih ediyorum) 2000 senesinde Türkiye’ye döndüğünü duyduğum anda hemen kendisine biraz da umutsuzca bir mail atmıştım. Reklam sektörüne adım attım ama oyun sektöründe yer almak için ne yapmam lazım diye. Cevap geleceğini sanmadığım bir anda o kadar samimi ve yön verici bir cevap geldi ki hem çok mutlu olmuş hem de kendime yön çizmemde önemli bir adım gerçekleşmişti. İmkansız diye düşündüğüm bir alana yani oyun sektörüne umutla bakmam için Mevlüt abinin mailini yıllarca sakladım ve doğru anı kovaladım.

Burada o zaman sorumuzu Mevlüt Bey’e soralım. Maili hatırlıyor musunuz?

Mevlüt Dinç: (Gülüyor) Şimdi buna gerçek bir cevap mı vermem lazım yoksa duygusal herkesin duymak istediği cevabı mı? Ben her zamanki gibi gerçeklerden yola çıkayım. O kadar çok mail geliyordu ki, ismen hatırlamam çok mümkün değildi. Ama inanın neredeyse hepsine her daim samimi cevaplar vererek zamane gençlerini doğru yönlendirmeye çalıştım.

Konu size döndüğüne göre biraz kendinizden bahseder misiniz?

Mevlüt Dinç: Tabi ki; Ancak nerden başlasam ve nasıl biraz olmasını sağlasam. Dile kolay, oyun sektöründe tam 33 yıl, nerdeyse dünya oyun sektöründe en başından beri yer almış durumdayım. Tamamen kaderin çizdiği yoldan üniversiteyi bile bitirmeden kendimi İngiltere’de buldum, tek kelime ingilizce yok. 1980 yılında bir fabrikada kablo işçisi olarak çalışmaya başladım ve çalışma arkadaşlarımdan biri olan Vino Dos Santos’un aşırı ısrarını kıramayıp ilk bilgisayarım ZX Spectrumu 1983 yılında aldım. Ne bilgisyarlarla ne de oyunlarla sıfır ilgisi olan biri iken 2 yılda kendi kendime makine dilinde oyun yapacak derecede kodlamayı öğrendim. 1985’te fabrikadan ayrılarak profesyonel oyun kariyerimi başlattım. İlk oyunumu İngiliz Telekom’a sattıktan sonra kısa sürede isim yaptım ve daha sonra arka arkaya çok büyük oyunlara imza atmayı başardım. Özetlersek Enduro Racer (Amstrad), Last Ninja 2 (Specturm ve Amstrad), Hammerfist, Time Machine, First Samurai ve Street Racer. Ozan’nın dediği gibi 2000 yılının sonunda kariyerimin en üst noktasında İngiltere’den ayrılarak ülkeme döndüm, tek amacım Türkiye’de profesyonel oyun sektörünü başlatmak ve büyümesine destek olmak. Türkiye’de zor koşullarda yaptığım çalışmaları zaten biliyorsunuz. Sobee’yi 2009’ta Türk Telekom’a sattım ama 4 yıl şirketi yönetmeye devam ettim. Mayıs 2016’da tekrar İngiltere’ye gelerek yeni bir stüdyo kurdum ve tekrar oyun projeleri yapmanın heyecanı içindeyim! Londra’daki şirketim Pixel Age Studios ve Raff Cecco ile birlikte kurduk. Raff efsane bir programcı ve benimle İngiltere’de daha önceki şirketimde çalışan arkadaşım, First Samurai oyununda da birlikte çalışmıştık.

Tekrar konunun başına dönelim o zaman.

Ozan Aydemir: Evet sadece gelmekte fayda var 🙂 Geçen hafta aldığım bir haber ile o kadar mutlu oldum ki yaptığım ilk iş Mevlüt abiyi aramak oldu. Yıllar yıllar sonra oyun sektörüne adım atmamda manen bende önemli yeri olan biri olam Mevlüt abiyi hem yeni kararından dolayı tebrik etmek hem de ne kadar heyecanlandığımı belirtmek istedim.

Neydi bu karar?

Ozan Aydemir: SUPER SAMURAI! Yıllar önce zevkle oynadığım ve döneminin çığır açan oyunlarından olan First Samurai’ın yeni versiyonu için kolları sıvamıştı Mevlüt abi. Kickstarter‘daki proje sayfasından tüm detayları noktasına kadar okumuştum. Aslında detayları benden değil Mevlüt abiden dinlemeniz çok daha heyecan verici olacak benim için de.

Mevlüt Dinç: 2013’te Telekom’dan ayrıldıktan sonra gerçekten hak ettiğim bir dinlenme moduna geçtim. Ama fazla sürmedi ve yine Türkiye’de önemli şeyler yapmak istedim ancak hazırlıklar istediğim gibi gitmeyince açıkçası biraz çekindim ve tekrar Londra’ya dönüp burda eski günlerimi tekrar yaşamayı denemek istedim. Epey bir süredir hem Street Racer ve First Samurai oyunlarımı yeniden yapmayı planlıyordum. Londra’ya geri dönünce 15 yıl aradan sonra eski arkadaşlarımla tekrar iletişim kurmaya başladım. Hepsi çok sevindi, bu kadar sevilip sayıldığımı ve daha da önemlisi unutulmadığımı görünce çok sevindim. Bir sürü retro etkinliklere davetler aldım, röportajlar vs derken sanki hiç ayrılmamış gibi tekrar burda çalışmaya başladım. Raff Cecco ile buluşup First Samurai oyununu terkar yapmak istiyorum deyince bir saniye düşünmeden “varım” dedi! Ve işte bu şekilde 3 ay önce haırlıklara başladık ve 5 Kasım’da biraz fon yaratmak üzere Super Samurai projemizi Kickstarter’e koyduk.

Buradan sonrasını biz devir alalım dedik çünkü Ozan Aydemir ve Mevlüt Dinç koyu bir sohbete dalıp bizi unuttular. First Samurai’ın çağımıza uygun olarak yeniden yapılan versiyonu Super Samurai ile ilgili tüm bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. Kickstarter projesine Türkiye’den de gelecek her destek, böylesine güzel bir projenin yeniden canlanması için inanılmaz bir katkı sağlayacaktır. Purple Pan, Gaming in Turkey ve T.I.P Effect ailesi olarak her zaman böylesine güzel bir sektöre yani oyun sektörüne hem de böylesine büyük bir isme destek olmaktan ve hizmet vermekten gurur duyacağız.

 

SUPER SAMURAI

super samurai - first samurai

 • İlk olarak 1991 yılında yayınlanan First Samurai oyun tarihinin en çok hatırlanan ve saygı gören oyunlarından biri olmuştur.

super samurai - first samurai

 

 • 1991’de yılın oyunu seçilen First Samurai, o döneme ait bir çok oyun dergisinin de kapaklarını süslemeyi başarmıştır. Bunda o döneme göre, yaratıcı, araştırtan ve RPG elementlerini de içinde barındıran devasa dünyası gibi bir çok artı özelliğinin olması büyük etken olmuştur.
 • Görsel olarak çağının ilerisinde olan oyun aynı zamanda sesleri ile de hala unutulmazlar arasındadır. Kim efsane efekt ‘Hallelujah Chorus’u unutabilir ki?
 • Oyun, o dönemin efsane takımı Mev Dinç ve Raff Cecco tarafından yapılmıştır. Last Ninja serisinin de arkasında ki takım olduklarını hatırlatmakta fayda var.

 

super samurai - first samurai

 • First Samurai, Amiga’nın da tarihini değiştiren altın oyunlardan biri olmuş ve Amiga’yı gelmiş geçmiş en popüler oyun makinelerinden biri haline getirmiştir. Oyunun Commodore 64 versiyonu da keza aynı şekilde top 10 C64 oyunları arasında hala yerini korumaktadır.

super samurai - first samurai

Döneme ait bazı haberler;

 • “Destined to become one of the all-time great C64 games.”
  Commodore Format – 1992 (96%)
 • From the moment First Samurai explodes onto your Amiga you know that you’re in for something very special. It’s seemingly impossible to find fault with what is quite obviously an outstanding programming achievement.
  Amiga Action – Jan 1992 (94%)
 • Yahoo! A brilliant game that doesn’t rely on big names or arcade licensing to make it stand out. First Samurai starts of great and just gets better and better. Possibly the best game on the Amiga this year and definitely the best of its kind. Cor, yummee!
  CVG – Dec 1991 (92%)

 

super samurai - first samurai

 • Super Samurai, tamamen yeniden 3D olarak yapılan klasik First Samurai’ın yenilenmiş versiyonudur. 25 yıl önceki o döneme damga vuran tüm sürprizli içerikler, bonuslar, oyun level’leri yeniden Super Samurai’da olacak. Orijinal oyunun sınırları zorlayan 16 bit kalitesi bu sefer daha modern ve gelişmiş olarak karşımızda olacak.

 

Bu kısmı daha fazla uzatmadan sizi Super Samurai projesinin Kickstarter sayfasına davet ediyoruz. Buradan diğer tüm detaylara bakabilir ve bu muhteşem projenin hayata yeniden geçebilmesi için destekleyebilirsiniz. Gamin in Turkey ekibi ve Ozan Aydemir olarak Mevlüt Dinç’e bu güzel ve hoş sohbet için teşekkür ediyoruz. Ve inanıyoruz ki bu proje hayata geçtiğinde yeniden 25 yıl öncesi gibi çok canlar yakacak.