OYUNLAŞTIRMA GAMIFICATION NEDİR?

Oyunlaştırma Gamification Nedir Gaming in Turkey Oyun Ajansı

Oyunlaştırma Gamification Nedir? Purple Pan ve Gaming in Turkey Oyun Ajansı olarak bugün çok güzel bir etkinlikte yer aldık ve tüm dinleyiciler ile bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaştık. GamFed Dünya Oyunlaştırma Federasyonu 1. Türkiye Konferansı 20 Mayıs cumartesi günü İstanbul’da yapılan seminer ve workshopları ile beraber tamamlandı.

 

Oyunlaştırma Gamification Nedir?

Tüm dünyadan oyunlaştırma uzmanlarının, oyun ajansı, oyunlaştırma ajansı, gamification agency ve bireysel olarak katılımı ile gerçekleşen workshop ve panelde, uzmanlar deneyimlerini paylaştı. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan GamFed, Dünya Oyunlaştırma Federasyonunun Türkiye Konferansı oldukça kalabalık ve eğlenceli bir ortamda gerçekleşti. Purple Pan ve Gaming in Turkey Oyun Ajansı olarak bizi kurucumuz Ozan Aydemir temsil etti. Toplamda 5 ülkeden 10 konuşmacının yer aldığı konferans Habita’da gerçekleşti. Türkiye temsilcisi ve Oyunder üyelerinden Ercan Altuğ Yılmaz ve GamFed’in dünyadaki 3 kurucusundan biri ve eski Badgeville ile İşteoyun firmalarında önemli görevler alan Niels van der Linden’in birlikte organize ettiği konferansın gelecek yıllarda da yenilenerek devam etmesi bekleniyor.

Oyunlaştırma Gamification Nedir?

Türkiye’nin önemli oyunlaştırma hizmetleri veren, Gamewheel, Renunion, Brand New Game ve Gaming in Turkey Oyun Ajansı gibi kuruluşların yanı sıra GamFed İngiltere, Almanya, Hollanda ve Yunanistan’dan oyunlaştırma konusunda sertifikalı uzmanlar, aktarım yapmak için ilk kez Türkiye’de bir araya geldi ve uzmanlık alanları ile ilgili detayları paylaştılar.

 

Oyunlaştırma Gamification Nedir?

OYUNLASTIRMA GAMIFICATION NEDIR?

 

Panel sonrası davetlilerin ayrı ayrı sorularını cevaplayan Ozan Aydemir konu hakkında şunları söyledi; “Hepimiz için oldukça eğlenceli ve güzel bir panel oldu. 99’dan beri reklam sektöründe yer alan biri olarak aslında adı o zamanlar oyunlaştırma ya da gamification olmasa da aslında bu tarz kurgular her daim hem profesyonel hayatta kullandığımız hem de hayatımızın her anında var olan kurgular. Aslına bakarsanız doğduğumuz andan itibaren oyunlaştırma ya da oyun bir içgüdü olarak hayatımızın bir parçası. Hayvanlar da aynı şekilde, düşünün ki yavru bir aslan kardeşleri ile oynarken hepimiz belgesellerde zevkle ve gülerek izliyoruz. Aslında oyunlarının arkasında hayata hazırlandıkları gerçeğini unutmamak lazım. Oynadıkları oyunların arkasında avlanma, kendilerini savunma, saldırma gibi içgüdüleri eğitmek var aslında. Yani doğanın kendi akışında bile bir oyunlaştırma söz konusu. İnsanlarda da çok farklı değil aslında. Küçükken oynadığımız her oyunun bize kattığı eğlencesi dışında öğrettikleri de cabası. Büyüdüğümüzde ise oyunlaştırma kurguları bu sefer eğlenemediğimiz zamanlarda devreye giriyor. Yolda trafik sıkışıkken plakalara bakıp isim türetmek, çocuklarımıza yemek yedirirken pilavın bir uçağa dönüşmesi, kaldırımda yürürken çizgileri atlayarak gitmek baktığınız zaman istemsiz de olsa o an için kendimizin yarattığı oyunlaştırmalar. Oyun Ajansı ve Oyunlaştırma Ajansı olarak da profesyonel hayatta oyunlaştırma her daim işimizin bir parçası. Oyunun içinde oyunculara verdiğimiz benefitler (rütbeler, oyun içi eşyalar, turnuva ödülleri ve sıralamaları), pazarlamada kullandığımız dil ve uygulamaların (sosyal medyada havuçlu kurgular, rozetler, cüzdan sistemi ile puan toplama) hepsinin içinde oyunlaştırma mevcut. Oyunlaştırmaya her daim bir araç gözü ile bakmak gerekiyor. Pazarlamada artık kuru kuruya reklam yapmak inandırıcılığını yitirmiş durumda. İnsanlar Storytelling ya da native content dediğimiz doğal ve uzun soluklu hikaye ve içerikleri takip etmek istiyor. İşte oyunlaştırma burada devreye giriyor. Umarım bu tarz organizasyonları daha çok yaparak insanlarla daha çok bilgi paylaşabilir ve OYUNLAŞTIRMA & GAMIFICATION adına kimi zaman yaratılan bilgi kirliliğini temizleyebiliriz.”

 

Oyunlaştırma Gamification Nedir? Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak, oyunlaştırma nedir, gamification nedir, oyunlaştırma ajansı ve gamification ajansı nedir gibi sorulara cevap almak istiyorsanız konu ile ilgili diğer yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili her zaman bize yazabilirsiniz.

info@purplepan.com

info@gaminginturkey.com