SXSW SOUTH BY SOUTHWEST ORGANIZASYON IZLENIMLERI

SXSW South By Southwest Purple Pan Gelecek Trendleri

SXSW SOUTH BY SOUTHWEST ORGANİZASYON İZLENİMLERİ

 

SXSW; South By Southwest Günlükleri; Aslına bakarsanız başlığı iyi anlamda yazdığımı baştan söyleyeyim, sıkı bir teknoloji kullanıcısı ve sci-fi evrenleri seven bir geek olarak. Bu ay özellikle sadece oyun değil geleceğimizi şekillendiren ya da şekillendireceğine kesin gözüyle baktığımız trendlerden ve gözlemlerinden bahsedeceğim.

SXSW

Mart ayında ilk defa içinde bulunduğum bir etkinliğe katıldım Amerika’da SXSW. Belki duyanlarınız ya da bilenleriniz mutlaka vardır ama Obama ve eşinin bile konuşmacılar arasında yer aldığı SXSW. Konferans ve Festival havasında gerçekleşen bu devasa organizasyonda yüzlerce firma ve önemli konuşmacı, müzik, bağımsız film endüstrisi ve gelişen dijital veya elle tutulur teknolojiler hakkında konuşmalar yaptılar. Birçok yenilikçi fikir ve girişimi görme şansım oldu ama genel olarak toparlasam geleceğin eğlence sektörüne dair ana trendler; bir elektronik sporlar ve oyun, iki elle tutulur ürün ile dijital fikirlerin birleştirilmesi ve dalga dalga geliyorum diyen Virtual Reality gerçeği.

E-Sport alanında diğer kıtalarda da aslında genel olarak izlediğimiz yollardan daha farklı bir yol yok. Yani doğru yoldayız ama işin başındayız. Amerika ve Avrupa’da artık sistem tamamen oturmuş durumda ve NBA gibi olayı Show Bussines’a çoktan çevirmişler bile. Bunun en güzel örneğine bizzat şahit oldum. Türkiye’de daha “OYUN NEDİR”i anlatarak başladığımız sunumlar vardır ya hani, orada olay tam tersi işliyor. P&G’nin global pazarlama direktörü, panel sırasında ben bu ekosistemde daha çok var olmak istiyorum diyor. Yani talep ve arz dengesi mükemmel şekilde oturmuş durumda. Umarım o günleri de göreceğiz Türkiye’de.

Diğer konu ise dijital teknolojilerin elle tutulur bir ürünle birleştirilmesi. Genel olarak tüm startup projelerinde ya da o an yatırım alan projelerde bu söz konusu idi. Tek bir örnek vereyim; genç üniversiteli girişimciler uyku düzenimizi ölçen ve raporlayan bir aplikasyon yapmışlar, ama bunu içinde çip olan bir uyku gözlüğü ile birleştirmişler. Aplikasyon önce senin uykunun analizini yapıyor ve sonra güne en dinç şekilde başlaman için çip sayesinde gözlük üzerinden farklı sekans ve seviyelerde ışık gönderiyor. Enteresan değil mi? Basit gibi gelse de 447.000 USD yatırım alan bu gençler sunum sırasında orada yer alan bir hastane tarafından da 6000 adet sipariş aldı. Darısı Türkiye’nin ve genç girişimcilerin başına diyelim.

Virtual Reality ise sadece SXSW’da değil diğer tüm organizasyonlarda da tek konuşulan ana konu diyebilirim. Sadece oyun değil konu, benim ilk olarak Sylvester Stallone’nin Demolition Man’de gördüğüm ki gibi pornodan tutunda matrix gibi virtual yaşamına, alışverişine, film ve oyununa kadar hayatımıza girecek gibi duruyor. Şimdiden öngörüler yapılmış durumda. Playstation, HTC, Oculus, Facebook gibi dev firmalar yatırımlarını buna göre yapıyorlar. Bazı önemli öngörüler ise; 2016’da VR kafalıklar son kullanıcı yani bizler için kalıcı olarak piyasaya sürülmeye başlanacak. 2017’nin sonunda 8 milyon ürün satılacak. Satışlar 2023’e kadar katlanarak gidecek (bu da yüz milyonlar ve milyar rakamlar demek) Aslında çok fazla anlatılacak konu var ama önerim; Schell Games CEO’su, Jesse Schell’in konuşmasını ve sunumu gözden geçirmeniz. Oldukça ilgi çekici konular var.

Bakalım Türkiye’de ne gibi yatırımlar olacak VR’a merakla bekliyorum. Gerçek hayatı oyuna çevirmeye hazır mıyız? Göreceğiz.

Daha detaylı incelemek isterseniz; http://www.sxsw.com/

Ozan Aydemir
Founder/ Purple Pan Project Atelier / Gaming In Turkey – Gaming Agency / T.I.P Effect Influencer Marketing Agency / Hubogi – Hub Of Game Industry
“We Think, We Cook, We Serve”