KOD ÖDÜLLERİ TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI

Kod Ödülleri Türkiye Bilişim Vakfı

 


KOD Ödülleri Türkiye Bilişim Vakfı

 

Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirileceği bir yarışma başlatıyor. Purple Pan Reklam Ajansı ve Gaming in Turkey Oyun Ajansı olarak hem sponsoru olduğumuz hem de kurucumuz Ozan Aydemir’in jüri olduğu KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması; ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren ve uyarlama yapan kişi ve kurumların çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenleniyor.

 

 

Yarışma sayesinde, Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunları ödüllendirilerek eğitim sistemindeki yerini alacak. 6 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlayan yarışmanın başvuru süresi 30 Kasım’da sona erecek. Yarışmaya, matematik ve fen bilimlerinde öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikri üretenler katılabilecek.

KOD ÖDÜLLERİ – TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI

 

 

KOD ÖDÜLLERİ TÜRKİYE BİLİŞİM VAKFI

Çocuklar Fen ve Matematiği Dijital Oyunlarla Öğrenecek

KOD Ödülleri Türkiye Bilişim Vakfı! – Eczacıbaşı Topluluğu’nun 75. yılı kapsamında ana sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın Kanyon Ofis’te gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürmek amacı doğrultusunda çalıştıklarını vurgulayarak, “Alışkanlıklarımıza göre oyun ve eğitim birbirine genellikle ters düşmüştür. Bugün eriştiğimiz teknolojik düzey, oyunu, özellikle fen ve matematik eğitiminde, kuralları ve formülleri ezberlemekten çok daha öteye, keyif alarak kullanabilme olanağını sağlıyor. Matematik, fen ve teknoloji, anlaşıldıkça anlam kazanır, anlam kazandıkça da sevilir ve ilgi duyulur, sevildikçe de beceri düzeyi artar. Oyunlaştırma bu açıdan eğitim için çok güzel fırsatlar yaratıyor. Bu becerilerin, çocukların ve gençlerin alışkın oldukları oyun yöntemiyle öğretilmesi ise yenilikçi bir yaklaşım. Ülkemizin bir bilgi toplumu niteliği kazanmasını vizyon ve misyon edinmiş olan Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu yenilikçiliğin sağlayacağı katma değerle, eğitim düzeyimize yenilikçi bir katkı yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Konu ile ilgili Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan ise şunları söyledi; “Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi olarak, KOD Ödülleri’ni desteklemekten ve böyle önemli bir konudaki ödül sürecinde yer almaktan dolayı çok mutluyuz.

KOD Ödülleri Türkiye Bilişim Vakfı! Günümüzde geleceği yakalamak için tüm bireylerin ve sektörlerin dijitalleşen dünyaya adapte olmaları gerekiyor. Yapı Kredi de dijital alanda sektördeki öncü rolü nedeniyle sorumluluğunu yerine getirerek bu alanda çalışmalar yürütüyor. Geleceğin finansal teknolojilerini geliştirme yolunda gençleri ve girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda, yazılım geliştirmeyi öğrenmek isteyen ya da Finansal Teknolojiler alanında ürün geliştirmek isteyen herkese açık bir program olan Code.YapıKredi’yi hayata geçirdik. İlkokuldan üniversiteye, 7’den 70’e farklı yaş ve eğitim gruplarındaki herkesin ücretsiz katılabileceği Code.YapıKredi; kodlama eğitimleri, finansal rehberlik, ürün geliştirme, kuluçka, hızlandırma ve yatırım aşamalarından oluşuyor. Program kapsamında, yeni başlayanlar için organize ettiğimiz kodlama eğitimlerinin yanı sıra yazılım geliştiricilere mentörlük desteği vererek onlara fikirlerini hayata geçirme imkanı da sunuyoruz. Ayrıca ülkemizde finansal teknolojilerin gelişimi için çok önemli bir adım olarak gördüğümüz, bankamızın uygulama programlama arayüzlerini (OpenBankingAPI) de yazılımcılara, hatta start-up’lara açarak, fintech ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Tüm bu gelişmeler nedeniyle Kod Ödülleri’ni desteklemek bizim için ayrı bir önem taşıyor. Yarışma boyunca isteyen tüm katılımcılara açık olarak Code. Yapıkredi eğitimleri sunulacak. Ayrıca, yarışmada Yapı Kredi tarafından verilecek bir de özel ödül kategorisi bulunuyor. KOD Ödülleri’ne başvuruda bulunan tüm katılımcılara bu süreçte Yapı Kredi adına başarılar diliyorum.”

Son olarak Purple Pan Reklam Ajansı, Gaming in Turkey Oyun Ajansı ve T.I.P Effect Influencer Marketing Ajansı kurucusu Ozan Aydemir ise; “Yaklaşık iki senedir, üzerinde titizlikle çalıştığımız, kimi zaman yoğunluklar ve bazı aksaklıklardan dolayı gecikmeler yaşadığımız ama hiç bir zaman peşini bırakmadığımız bir proje oldu KOD ÖDÜLLERİ. Özellikle en başından beri bu projenin için yer almak, TBV’ye ve Faruk Eczacıbaşı’na destek vermek benim için gurur verici bir durum. Umarım bu güzel proje, gençlerimiz için hem bir potansiyel profesyonel hayata atılmaları için güzel bir adım olur hem de çıkacak onlarca güzel fikir zaman için eğitim literatürümüzde yerini bulur. Amacımız bu sene ilkini gerçekleştireceğimiz KOD ÖDÜLLERİ projesini devamlı olarak her sene gerçekleştirmek ve Türkiye’ye çok güzel fikirler ve gençler armağan etmek.” konu ile ilgili duygularını bu şekilde paylaştı.

Ödüller ve jüri

Kod Ödülleri Türkiye Bilişim Vakfı! Toplam ödüllerin 70 bin TL’yi bulduğu yarışmada, Yapı Kredi Bankası da özel ödül verecek. Yarışma jürisinde, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Tonguç İbrahim Sezen, Adapazarı Enka Okulları Müdürü Dr. Özlem Mecit ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan yer alıyor.

Netmarble Türkiye, Yapı Kredi ve Medinova’nın destek sponsoru oldukları KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nın iletişim sponsorluğunu ise CC Media, Hardware Plus, Karnaval, Manibux, StartersHUB, Purplepan ve Webrazzi üstlendi.

Detaylı bilgi için http://www.kododulleri.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.