GAMING IN TURKEY GAMESCOM 2016

Gaming In Turkey Gamescom 2016

Gaming In Turkey Gamescom 2016; Her sene olduğu gibi bu sene de ekip olarak global olarak sahne alan en büyük B2B ve B2C oyun fuarı Gamescom’da idik. Ama bu sefer tek farkla; Purple Pan olarak kendi markamız Gaming in Turkey adına. Amacımız hem markamızı yani oyun ajansı Gamin in Turkey’i global olarak sahneye çıkarmak, hem eski dostları görmek, Türkiye pazarını tanıtmak ve oyun ekosisteminin büyümesini sağlamak ve aynı zamanda farklı ülkelerle farklı projeler üzerine konuşmaktı.

 

Gaming In Turkey Gamescom 2016

 

Oldukça yoğun geçen 3 günlük fuar boyunca neredeyse sabahtan akşama kadar aralıksız olarak toplantı yapma fırsatı yakaladık. Yaptığımız toplantılarda Gaming in Turkey – Oyun Ajansı çatısı altında yaptıklarımızı, 8 senelik oyun sektörü deneyimimizi ve başardıklarımızı, Türkiye pazarının büyüklüğünü ve potansiyelini, partnerlerimiz Oyunder ve Gamex’i anlattık. Zevkle geçen toplantılarımız farklı fikirlerin, farklı anlaşma kararlarının ortaya çıktığı, yorucu ama verimli bir Gamescom 2016 olarak akıllarımıza kazındı diyebiliriz. Bu yeni proje ve birliktelikleri yakında açıklamayı planlıyoruz. Ufak bir tiyo verelim şimdiden 🙂

Sadece Oyun Ajansı kimliğimiz ile orada değildik. Pazara girmek isteyen İran, İspanya, Kanada, İngiltere, Kore, Çin gibi ülkelerden bir çok yayıncı (publisher) ve yapımcı (developer) firma ile görüşmelerimizin yanı sıra, özellikle Türkiye’de Leauge Of Legend’sin E-Sports’u bir sonraki level’e taşıması ile oyuncu ürünlerine ve hardware’lerine artan ilginin de farkında olduğumuz için bir çok firma ile lisans hakları ve Türkiye’ye ürünlerin getirilmesi için konuştuk. Son konumuz ise publishing yani oyun yayınlama oldu. Normalde sadece pazarlama hizmeti veren Gaming in Turkey – Gaming Agency (Oyun Ajansı) olarak publishing işine de göz kırptık diyebiliriz. Ama bakalım henüz belli değil.

3 gün boyunca hem B2B hem de B2C alanlarını gezme şansımız oldu. 2K, Activision Blizzard, Warner Bros, Nintendo, Microsoft gibi dev firmaların yanında İran, Kanada, İngiltere, Kore, Çin, Türkiye gibi bir çok ülkenin ortak stantlarında bir çok oyun sektöründen firma da Gamescom 2016’da yerini almıştı. Türkiye’nin bu sene partner ülke olduğu Gamescom 2016’da Türkiye’ye ve Türk geliştiricilere ilgi oldukça yüksekti. Gaming in Turkey Gamescom 2016 da Türkiye’yi partner ülke olmasının da şerefine oldukça iyi temsil etti diyebiliriz. 🙂

Bir çok farklı fikrin ortaya çıktığı, kiminin beğendiği, kiminin ise ağır eleştirilerde bulunduğu Türkiye standı içinn TOGED’i kutluyoruz. Elbet eksikleri olabilir ama bizce partner ülke olarak orada yer almamız oldukça güzel bir duygu idi. Konu ile ilgili TOGED’in detaylı açıklamalarını buradan bulabilirsiniz.

Şimdi sizleri gelin resimlerle başbaşa bırakalım. Sürprizlerimizi ise sonra açıklayacağız.

www.gaminginturkey.com