Black Desert Online Site Giydirme Aralık 2018 - Purple Pan
black desert, black desert turkey marketing, digital campaign, digital game marketing in turkey, game agency, game magazine websites, game marketing in turkey, gaming agency, mmorpg, turkey
18068
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-18068,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
Category
CAMPAIGN, DIGITAL PROJECT
Tags
black desert, black desert turkey marketing, digital campaign, digital game marketing in turkey, game agency, game magazine websites, game marketing in turkey, gaming agency, mmorpg, turkey
About This Project
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Black Desert Online Site Giydirme

 

For our partner Pearl Abyss, we created a digital campaign which covers also nearly all effective websites in Turkey with page skins and banner places. For the first year celebration of Black Desert MMORPG game and for the new character Archer we worked nearly 20 websites to get traffic and to increase the player number in the game. Website branding and banners are only one of the part of the digital campaign. We combined this strategy with PR, native content and influencers.

About Black Desert
Black Desert Online is a sandbox, living-world MMORPG. Experience fast-paced, action-packed combat, hunt monsters, and huge bosses.

About Pearl Abyss
Black Desert Online is a game developed by Pearl Abyss, a Korean company, and licensed for Oceania, North America and part of Europe by Kakao Games Europe B.V. Kakao Games Europe B.V. is a Dutch company registered with the Dutch Trade register under n° 62780476, having its registered office at Handelsweg 59J 4th Floor, 1181 ZA Amstelveen, Netherlands.

Black Desert Online Site Giydirme Aralık 2018!

Oyunun Hikayesi

Kara Taş, medeniyetimizin başlangıcıydı. Ve lanetli gücüyle, sonu oldu. Kadim atalarımız, Kara Taş’ın gücünü kullanarak medeniyetler kurdular. Kara Taş’ın gücünü ellerinde tutabileceklerini sandılar. Fakat Kara Taş, bekledi. Atalarımızın yüreklerine hırs, güç iştahı ve savaş isteği aşıladı. Bir gün, bu gücü elde etmek için kılıçlar çekildi. Ve bir daha kınlarına girmediler.

Calpheon ve Valencia arasında kalan, Kara Taş’ın çıktığı Black Desert, yüzbinlerce maceracının uğrak yeri, çoğunun da mezarı oldu. Güç peşine düşen iyi ve kötünün arasındaki savaş, çölün kumlarını siyaha boyadı. Sonunda çöle, ona yakışan bir isim verildi. Kara Çöl (Black Desert). Kara Çöl o kadar çok maceracının kanını akıttı ki, Valencia’nın bilgeleri bu çöle yeni ismini verdiler: Kara Çöl. Yolu düşenlerin pusulasız, haritasız, sıcakla, hastalıkla ve canavarlarla boğuşurken düşmanın nereden boğazlarına çökeceklerini bilmediği lanetli bir arazi.

Calpheon ve Valencia tarihçeleri, bize Kara Taş hakkında çok şey anlatır. Ticaret yollarını elinde tutan Calpheon ve savaş ganimetleriyle zenginleşen Valencia, Kara Taş için sonsuza kadar sürecek bir savaşta kılıç sallar. Bu ülkelerin tarihlerini inceleyenler, kitapların satır aralarında geçmişin ve bugünün karanlık hatıralarını, ve Kara Taş hakkında paha biçilmez gizli yazıları, hatıraları bulabilirler. Black Desert dünyasındaki kaderin, hükmedilmeyen güce sahip olmak ve onun düşmanın elinde geçmesini engellemek. Sınava hazır mısın yolcu?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn