Aylin Şengün Taşçı Araba Sohbetleri - PURPLE PAN
16962
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16962,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
Category
CAMPAIGN
Tags
trt
About This Project
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Aylin Şengün Taşçı Araba Sohbetleri Serisi. Türk Sanat Müziği Sanatçıları arasında çok sevilen TÜRK SANAT MÜZİĞİ SES SANATÇISI Aylin Şengün Taşçı’nın sosyal medya çalışmaları için hazırladığımız araba sohbetleri serisi… (Aylin Şengün Tasçı Car Talk Series. TURKISH ART MUSIC SOUND ARTIST Aylin Şengün Taşçı’s series of car conversations that we have prepared for social media studies…)

 

Aylin Şengün Taşçı Araba Sohbetleri Serisi

 

Aylin Şengün Taşçı Hakkında; Türk Sanat Müziği Sanatçıları arasında çok sevilen Aylin Şengün Taşçı Ankara’da doğdu.  Sınavla girmeye hak kazandığı TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosunda Klasik Batı Müziği eğitimi alarak müzik hayatına başladı. Ardından TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’na soprano ses olarak seçildi ve Klasik Batı Müziği eğitimini bu kurumda 5 yıl daha sürdürdü.

 

1982 – 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğrenim gördü. Aynı dönemde İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nün sınavlarını kazandı. Türk Sanat Müziği ve Türk Müziği üzerine bu okulda altı yıl eğitim aldı.

 

Üniversite mezuniyetinden sonra Tercüman gazetesine girdi ve müzik başta olmak üzere kültür-sanat üzerine yazılar yazdı.  1990 yılında tanburi Necdet Yaşar’ın talebiyle yetişmiş sanatçı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna katıldı. Burada Necdet Yaşar’ın yanı sıra Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın derslerinden yararlandı. Müzikle profesyonel olarak ilgilenmeye başladıktan sonra basınla ilişkisi devam etti. Günaydın gazetesinde 2 yıl müzik ve İstanbul üzerine köşe yazıları yazdıktan sonra BRT, TRT ve TGRT televizyonlarında, daha sonra çeşitli özel radyolarda müzik ve değişik alanlarda (Türk Sanat Müziği Şarkıları) programlar hazırladı ve sundu.

 

2002-2004 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim konusunda İngilizce İşletme Yüksek Lisansı yaptı.

 

2004 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun Sanat Yönetmeni oldu.

 

Akustik Müzik tarafından 2005 yılında “Aşktan Yana”, 2012 Mart ayında “Huzur” ve 2013 yılında “Hatırla” adlı üç solo albümü yayınlandı.

 

Aylin Şengün Taşçı Hakkında; Çalıştığı toplulukla birlikte periyodik konserlerin yanısıra çeşitli proje konserlerine imza attı. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun “Bir Modern Zaman Mehtabiyesi”, “Ustadan Çırağa” ve “Baba” “ Oğul Bestekârlar adlı üç albümünü hazırladı.

 

2010 yılında İngiltere Warwick Üniversitesi’nin düzenlediği “Women’s History Network” başlıklı uluslararası toplantıda ünlü kadın besteci Leyla Saz üzerine bir seminer ve ona bağlı bir konser verdi. 2011 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda bir yıl boyunca canlı olarak yayınlanan “Bir Fincan Kahve” adlı müzik programını hazırladı ve sundu. Türk Kahvesi ve Çaresaz adlı müzik gruplarının solisti olarak İstanbul’un değişik mekanlarında konserler verdi.

 

2009 -2015 yılları arasında Medipol Üniversitesi’nde iki farklı enstitüde Türk Müziği Solfej ve Siyaset Bilimi konularında öğretim görevlisi olarak ders verdi.
Mısra Türk Müziği Topluluğu, Neveser Konakları Türk Müziği Korosu, Nevasel Türk Müziği Topluluğu, Medipol Üniversitesi Türk Müziği Korosu adlı amatör koroları kurdu ve yönetti. Amatörlerden oluşan Mısra ve Nevasel korolarını halen yönetmeye devam etmektedir. 2015 yılından bu yana kısa adı IWF olan International Woman Forum adlı uluslararası kadın organizasyonunun Türkiye ayağında, sanat temsilcisi üye olarak yer almaktadır.

 

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda görevinde yapılan değişiklikle ses sanatçılığının yanısıra topluluk müdürü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

2016 Ocak ayında Kalan Müzik tarafından “Yahya Kemal Beyatlı ve Nazım Hikmet Şiirlerinden Bestelenmiş Eserler” konulu 5. albümü yayınlanmıştır. “Andıkça” “ Lem’i Atlı Şarkılar” adlı altıncı albümü 2017 Ocak ayında piyasaya çıkmıştır. Son albümü “Git” 2017 yılı Ağustos ayında müzik severlerle buluşmuştur.

 

Aylin Şengün Taşçı Araba Sohbetleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn