NATIVE ADVERTISING NEDİR?

native advertising native marketing

Pazarlama sektörünün yükselen trendi Doğal Reklam. İngilizce Native Advertising teriminden geliyor. Doğal reklam, markaların eğitici ve eğlendirici içeriklerle hikayelerini anlatarak müşterisiyle etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Markalar içerikle pazarlamayı daha çok kurumsal bloglarından ve sosyal medya hesaplarından çeşitli içeriklerini tüketicileriyle buluşturarak gerçekleştiriyorlar.

Doğal reklamda ise marka mesajları farklı mecralarda yer alan video, ilan ya da makalelerin içine yerleştiriliyor. Özellikle online mecralarda viral dağılım potansiyeli de daha yüksek olan bu reklamlar, tüketicilerin ilgilendikleri içerikleri tüketirken reklam görüntüsünden uzak doğal şekilde markayla karşılaşmalarını ve etkileşime geçmelerini sağlıyor.

Native Advertising

Banner’ların eski kadar ilgi çekememesi, reklamları engelleyen yazılımlar, elektronik postanın etkisinin azalması ve dikkati dağılmış tüketicilerin artması nedeniyle son zamanlarda giderek daha popüler hale geliyor. Bu sayede reklam mesajınızı tüketiciye ulaştırmak yeniden mümkün hale gelmiş oluyor.

Dijital reklamcılığın ve içerik pazarlamasının gitgide popülerleşmesiyle doğal reklam dünya çapında yükselen bir trend haline geldi. Oysa ki bu model yeni değil, 60’lı yıllardan beri dergi ve gazete ilanlarında içeriklerin sponsorlanması, advertoriallar ve sayfa giydirme gibi şekillerde kullanılarak başarısı kanıtlanmış bir yöntem. Advertoriallar, eğlenceli-bilgilendirici içeriklerin (infotainment) sponsorlanması ve bilgilendirici markalı içerikler (infomercials) doğal reklama giriyor. Aynı şekilde sosyal medyada sıkça rastladığımız “önerilen içerikler”, önerilen uygulamalar/sayfalar” da doğal reklam modelleri arasında sayılabilir.

Markalar içerikle pazarlamayı daha çok kurumsal bloglarından ve sosyal medya hesaplarından çeşitli içeriklerini tüketicileriyle buluşturarak gerçekleştiriyorlar. Doğal reklamda ise marka mesajları farklı mecralarda yer alan video, ilan ya da makalelerin içine yerleştiriliyor. Özellikle online mecralarda viral dağılım potansiyeli de daha yüksek olan bu reklamlar, tüketicilerin ilgilendikleri içerikleri tüketirken reklam görüntüsünden uzak doğal şekilde markayla karşılaşmalarını ve etkileşime geçmelerini sağlıyor. Tüketici herhangi bir mecrayı takip ederken okuma/izleme akışını bölmeden marka mesajını iletme imkanı sağlıyor. Reklam araya giren (interruptive) olmadığı için doğal (native) olarak tanımlanıyor. Doğal reklamı içerik pazarlamasından (Content Marketing)  ayıran en önemli nokta doğal reklamın ödenmiş, (paid) içerikle pazarlamanın ise kazanılmış (owned) medya olması.

Native Reklam (Native Advertising) Ne Değildir?

Editoryal değildir. Native reklam yüksek kaliteli içeriği, belirlenmiş platformun doğal deneyimlenmesine entegre eder. Reklam kutusu değildir. İçerik, akışa uygun olarak genel akışı bozmaz ve tüketici ile etkileşimde eşit mesafededir.

Neden Native Advertising Tercih Ediliyor?

  • Banner’a olan ilgisizlik
  • Pre roll reklamlarını yok sayma
  • Emaile olan düşük seviyede  katılım oranları
  • Bölünmüş tüketici dikkati
  • Klasik reklam gösteriminde aşağı meyilli fiyat baskısı

Örneğin:

Facebook Page iletisi reklamları %45 daha az maliyetle, sitelerin üzerindeki reklamlara oranla 49 kat daha fazla tık alıyor.

Tüketici Ne Hissediyor?

IGP Media Lab ve Sharethought 4.770 kişiyle geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Native reklam banner reklamlara oranla görsel olarak daha çekici.

Tüketiciler native reklamlara banner reklamlara kıyasla %52 oranında daha sık bakıyor.

Ölçümlenen diğer bir nokta ise; tüketicilerin %25’i banner reklamlar yerine doğal akışta yer alan native reklamlara bakıyor.

Native reklamlar geleneksel banner reklamlara oranla daha fazla marka yakınlığı sağlıyor.

Native reklamlar %9 oranında daha fazla marka yakınlığı sağlıyor
Tüketiciler native reklamlar sayesinde %18 oranında daha fazla satın alma eğilimi gösteriyor.

Ve bana kalırsa native reklamın asıl meselesi paylaşılabilir editorial içerik yaratmak olduğundan dolayı sonuçlarda o yönde olmuş.

Tüketicilerin %32’si native reklamları bir arkadaşımla veya aile üyelerimle paylaşırım derken, banner reklamlar için bu oran %19.

Bir ürünü reklam görüntüleyerek satın alanlar arasından; native reklamları görüntüleyenler %52’si markayla kişisel bir bağ kurmuş. Bu oran banner reklamlarda %34 oranında kalmış.

Tüketiciler orijinal editoryal içeriğe oranla “nativeleştirilmiş” içeriğe daha fazla ilgi gösteriyor.

Native Advertising Ne Kadar Etkilidir?

Doğal reklamlar hem ölçümlenebilir hem de kaliteli etkileşimi yüksek bir iletişim vaad etmesi ile öne çıkıyor. Bu reklamlar hedef kitlenin yer aldığı platformda, onun ilgileneceği, aynı zamanda marka ile de ilintili olan içeriğin içerisine yerleştiriliyor. Dolayısıyla bariz reklam kokmuyor ve anlattığı hikaye ile daha akılda kalıcı oluyor.

İçerikle tanıtımı birleştiren yönüyle yayıncılar da doğal reklamları seviyorlar. Hexagram ve Spada.’nın araştırmasına göre yayıncıların %84’ü doğal reklam içeriklerinin okuyucuya değer kattığını düşünüyor. Benzer şekilde ajansların %81’i, markaların ise %78’i doğal reklam içeriklerinin tüketicilere değer kattığına inanıyor. Bu  nedenle reklamverenlerin pazarlama stratejilerini planlarken içerik stratejilerini de doğal reklam modellerini dikkate alarak geliştirmeleri gerekiyor.

Bu reklam modeline en uygun mecralardan birisi de şüphesiz bloglar. Sadık okuyucuları tarafından belirli konularda fikir önderleri haline gelmiş bloggerlar yazılarında ya da görsel içeriklerinde söz konusu markaların ürünlerine ve hikayelerine yer veriyorlar. Araştırmalara göre okuyucu normal bir editoryal içerikle doğal reklamda neredeyse aynı süreyi (bir dakika) geçiriyor.

Hexagram ve Spada.’nın araştırmasına göre yayıncıların  % 62’si, markaların % 41’i ve ajansların ise %34’ü doğal reklam kullanıyor. Doğal reklam modellerinin satışa dönüştürme oranı diğer reklam modellerine göre %18 daha fazla. En popüler doğal reklam modelleri ise %65 gibi yüksek oranla blog yazıları.  Popüleritesi günden güne artan doğal reklam 2014 yılında pazarlama dünyasının parlayan yıldızları arasında gösteriliyor.

Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Doğal reklamlar uzun zamandır var olmasına rağmen günümüzde kullanıldığı platformların nispeten genç olduğunu görüyoruz. Reklamcılığın basılı yayınlardan dijitale dönmesiyle birlikte bu platformlar da şekil değiştirdi. Artık envai çeşit format ve platformda bu reklamları görebiliyoruz.

Bu formatlar arasında blog yazıları, videolar, viral videolar, oyunlar, sosyal medya paylaşımları, canlı yayın entegrasyonları yer alıyor. Bu çeşitlilik sayesinde doğal reklamınızı farklı sitelerde paylaşabiliyorsunuz ve insanların da kendi sosyal çevresiyle paylaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

Umarım bu bilgiler herkesin işine yarar.

Biz de Purple Pan Dijital Proje Atölyesi ve Reklam Ajansı olarak, gene kendi markamız olan T.I.P Effect Influencer Marketing Ajansı altında Native Advertising ya da başka deyişlerle, Native Marketing, Doğal Pazarlama, Influencer Marketing, Performans Reklamcılığı hizmetlerini veriyoruz. www.tipeffect.com sitemizde örnekleri ile beraber inceleyebilirsiniz.

Peki ben böyle bir iş yaparsam ulaşabileceğim rakamlar nedir derseniz, bir önceki makalemizi incelemenizi öneririz. Influencer Marketing